اهمیت آرامش در اتاق کودک

دراین مقاله سعی شده بر عواملی که بر آرامش کودک در اتاق تاثیر دارد پرداخته شود امیدواریم مطالب برای شما مفید باشد.

اتاق کودک

 اتاق کودک بايد:ساده،راحت،دارای امکانات و پر از نشانه باشد.

اتاق علاوه بر  آرامش دارای خلاقیت باشد، فضاهايی برای پرورش خود  و لذت آسودگی خاطر دوران كودكی تداعی شود. کودکان در هنگام  رشد به سرعت تغيير می كنند، ماه به ماه عوض شده،و بر همین اساس   کودکان نياز دارند كه اين روند تغییر ، در محيط اطرافشان نيز نمایان باشد؛ بر اساس رشد کودک بایستی دکوراسیون و لوازم دوباره چیده شود و آرامش اتاق را مجدد مورد بررسی قرار گیرد.

و اما در این میان سوالاتی برای ما مطرح میشود

که:

  • چگونه و با چه روش هایی این کار انجام شود!؟

 

  •  آرامش را برای کودکان چگونه فراهم کنیم!؟

 

اصول چیدمان اتاق کودک

مهمترین اصل و نکته آرامش اتاق کودکان رفع انباشتگی و پاکسازی می باشد. فنگ شویی(چیدمان درست اشیا)  هنری بسیار ساده، دارای انعطاف و ملموس برای افزایش شادی و سرزندگی، آرامش و تعادل در زندگی روزمره می باشد ، که با همه ی سبک های دکوراسیون داخلی دارای سازگاری است.

فنگ شویی اتاق خواب کودکان نیز مثل هر مسئله ای و موضوعی دارای زمینه های فکری و اصول محاسباتی گوناگونی می باشد، که برخی از آنها  رمز گونه و سخت و برخی کاربردی و اساسی می باشند. شاید این برای افرادی که تازه با علم فنگ شویی آشنایی پیدا کرده اند،گیج کننده و پیچیده باشد اما اگر شما از ابتدا به سادگی شروع کنید و گام به گام جلو روید کاملا به این علم تسلط پیدا خواهید کرد.

رنگ ها

كودكان مانند افراد بالغ نسبت به رنگ ها، اشکال و تصاوير واكنش از خود  نشان می دهند.

 

انتخاب صحیح رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب کودکان می تواند در روحیه آنها بسیار تاثیر بگذارد. کودکان در اين فضای اتاقشان باید مقررات باشند و محيط شخصی شان را مدیریت كنند. فنگ شویی اتاق خواب کودک به این موضوع تاکید فراوانی کرده است.

تعریف ین و یانگ در فنگ شویی:منبع ویکی پدیا

ین و یانگ مانند شب و روز یا زمستان و تابستان بخشی از چرخه هستی می باشند، وقتی تعادل و احساس خوبی به وجود آمده مانند تعادل بین ین و یانگ برقرار شده است. نقطه‌های متضادی که داخل شکل ین و یانگ دیده می‌شود به این مفهوم است که یین وقتی به حداکثر خودش برسد، و می‌خواهد تمام شود در درونش یانگ را دارد و وقتی هم که یانگ می‌خواهد به حداکثر خود برسد در درونش یین را دارد. یعنی وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در درونش رشد می‌کند و این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

ین و یانگ به ترتیب نام اصل‌ها یا نیروهای مکمل مادینه و نرینهٔ جهان در فلسفهٔ ذن و تائوئیسم است که همهٔ وجوه زندگی را در بر می‌گیرد. یین در لغت به معنای سمت سایه گرفتهٔ تپه است و یانگ سمت آفتاب‌رو. یین معمولاً مترادف زمین شمرده می‌شود که تاریک و سرد است و هر چیز بدی به آن نسبت داده می‌شود و یانگ مترادف آسمان است و روشن و گرم و خوب شمرده می‌شود

رنگ آبی

رنگ آبی ممكن است خيلی سرد باشد و حس یین بودن را القا میکند به ويژه اگر اتاق کودک  رو به شمال باشد و  دارای نور كمی باشد. رنگ ديوار و پارچه های به استفاده شده باید كه تركيبی باشد، از آبی سرد با رنگ های گرم تر، به خاطر نياز كودک به ثبات و نظم خوب می باشد.

رنگ قرمز

و یا رنگ قرمز خیلی گرم است و حس یانگ بودن را دارد و خواب نا آرام و پریشان را برای کودک ما بوجود می آورد. بنابر این  باید در تعادل سازی و بهبود  آرامش محیط و حس امنیت و آرامش تعادل و هارمونی را رعایت کرد.

سبز

ست سیسمونی نوزاد

رنگ سبز روشن قادر است  برای اتاق كودك بسيار مناسب و چشمگير باشد و جهت شرق نيز کاملا مناسب بوده چون تداعی  طلوع خورشيد است و انرژی و شادی را در آغاز روز به آنها ارمغان می دهد.

جدا بودن اتاق کودک

اگر امکان دارد ، كودكان سنين مختلف  دارای اتاق جداگانه باشند.

این کار در فنگ شویی اتاق کودک توصیه اکید شده است.چون که باعث شده تا بچه ها به همديگر متكی نباشند و تنها بودن به آنها كمك کرده تا حس استقلال و اعتماد به نفس خود را پرورش دهند. اتاق کوچک آنها به عنوان قلمرو شخصی آنها است تا بتوانند به وسیله اتاق مدیریت را تمرین کنند.

نکات مهم در فنگ شویی اتاق کودک

برای این که موضوع را به پایان و نتیجه گیری نزدیک کنیم چندین نکته به موارد گفته شده از قبل اضافه می کنیم . مواردی که طبق اصول فنگ شویی اتاق خواب کودک و نوجوان باید رعایت کرد ،عبارتند از :

  • کتابخانه های کودکان  که بایستی  در قفسه های درب دار گذاشته شوند.

 

  • در اتاق خواب کنار تخت  كليد چراغ مطالعه يا آباژور قرار داده شود.

 

این کارها  باعث می شود تا هر گاه كه بخواهند از رختخواب بيرون بلند شود و  مطالعه كنند ! یا از نور محیط تا زمان خواب استفاده کنند.

 

  • از تخت خواب طبقه ای استفاده نکنید .

 

با استفاده از این نوع تخت خوابها يك كودك خيلی نزديك به سقف قرار میگیرد ، در حالی كه ديگری در قسمت پايين و در فضای تنگ قرار میگیرد.

 

  • از مواردی که با عنصر چوب سازگار است بیشتر استفاده کنید.

 

مبلمان راحتی و لوازم ساخته شده از مواد طبيعی از جمله :

سیسمونی نوزاد

فرش

موكت

قالی پشمی

قاب بندی های چوبی 

كاغذ ديواری

كه همه با عنصر چوب و رشد در ارتباط اند،توصيه ميشوند.

 

  • هیچ عنوان از فرش ماشینی و حتی فرش های تزیینی که الیاف مصنوعی دارند در اتاق فرزندان خود استفاده نکنید.

 

  • در استفاده نمودن عنصر چوب و رنگ سبز نیز اعتدال را رعایت کنید.

زیرا اگر تعادل رعایت نشود در کودکان شما بلوغ زودرس اتفاق میفتند.

کلام آخر:

در این مطلب بیان شد  که علاوه بر تاثیر رنگ ها ، الیاف و حتی محل قرار گیری نیز در اصول فنگ شویی اتاق خواب کودک ، قادر است  علاوه بر ایجاد حس آرامش در کودک و یا نوجوان شما ، حس خلاقیت ، نوآوری و ..پرورش دهد .