تاثیر رنگ اتاق خواب کودک بر روی شادابی و سرزندگی کودکان، نکته ای مهمی می باشد که مورد توجه والدین می باشد و دانستنش برای والدین امری ضروری به حساب می آید. رنگ‌ها دارای این قدرت هستند تا الهام بخش برای کودک باشند،حس هیجان در کودک ایجاد کنند، و یا نقش آرامش بخش داشته باشند،رنگها میتوانند در نقش یک درمانگر ظاهر شوند و یا در نقش ایجاد محرک ظاهر شوند. این نکته به ویژه در مورد کودکان اهمیت زیادی دارد،به این دلیل که کودکان در مقابل تاثیرگذاری رنگ‌ها به مراتب از بزرگسالات حساس‌تر می باشند.

در نتیجه اهمیت انتخاب رنگی مناسب برای دیوار اتاق کودکان خیلی مهم است و در انتخاب آن باید خیلی توجه کرد.

دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد نحوه تاثیرگذاری رنگها روی ذهن و بدن افراد در اختیار ما قرار داده اند؛علاوه بر این نکات باید این نکته را هم درنظر بگیریم که هر کودک با کودک دیگر متفاوت است و جامع نگریی دراین زمینه کار درستی نمی باشد. اما اگر میخواهید تا بدانید که دیوارهای اتاق فرزندتان را چه رنگی کنید با ما همراه باشید.

منبع:«کتاب کامل رنگ» از “سوزی چیازار”

انتخاب و تاثیر رنگ قرمز برای اتاق خواب بچه ها

۱-قرمز: رنگ قرمز این قدرت را دارد تا به بدن انرژی بدهد و به ذهن نیرو بخشیده و باعث بالارفتن تپش قلب و سرعت تنفس شود. البته برخی تحقیقات حکایت از آن دارد که استفاده بیش از حد از رنگ قرمز باعث تقویت رفتارهای خشن و ناتوانی در تمرکز خواهد شد. سخن آخر اینکه قرمز اگرچه رنگ فوق العاده ای است ولی بهترین رنگ برای دیوار اتاق یک کودک بی قرار و ناآرام نیست.

۲-نارنجی: در اکثر مواقع از رنگ نارنجی استفاده نادرستی می شود و شاید بتوان گفت که نارنجی یکی از رنگهایی است که سوءتعبیر زیادی در موردش وجود دارد. این رنگ گرم، دوست داشتنی و مملو از جوانی، رنگی فوق العاده برای دیوار اتاق کودکان است؛ چون حس اعتماد، برونگرایی و استقلال را در آنها تقویت می کند. ماهیت اجتماعی این رنگ هم باعث می شود تا کودک و دوستانش در آرامش باشند و ارتباط و همکاری خوبی برقرار کنند.

۳- زرد: خیلی از ما رنگ زرد را با حس شادی و شادابی مرتبط می دانیم. تحقیقات و بررسی ها، هم این رنگ درخشان و شاد را انگیزه بخش  عنوان می کنند. رنگ زرد ملایم، باعث تمرکز می شود و رنگ زرد پررنگ و درخشان، حافظه را تقویت می کند. البته در استفاده بیش از حد از رنگ زرد دقت کنید؛ چرا که ممکن است استفاده بیش از حد از این رنگ، باعث ایجاد حس پریشانی و شاید حتی خشم شود

۴- سبز: این رنگ طبیعی و ملایم، تاثیری آرامش بخش برروی کودکان دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که رنگ سبز باعث در بهبود سرعت خواندن کودکان تاثیرگذار بوده و در درک بهتر مفاهیم نیز اثر مثبتی دارد. در استفاده از رنگ سبز نیازی به احتیاط نیست؛ چرا که این رنگ به خودی خود اضطراب و استرس را دور می کند

۵-آبی: تاثیر این رنگ دقیقا برعکس رنگ قرمز است؛ رنگ آبی حس اضطراب و نگرانی و خشونت را کم کرده و باعث کاهش فشار خون و تپش قلب می شود. کودکان بهانه گیر و خشمگین که مشکلات رفتاری دارند، از رنگی آرامش بخش مثل آبی برای دیوار اتاقشان استقبال خواهند کرد.

۶-بنفش: این رنگ، رنگ بلند پروازی و اعتماد به نفس است. در عین حال رنگ بنفش را رنگ شور و عشق، خلاقیت، هوشیاری، خرد و معنویت نیز می دانند. اما اگر فرزندتان حساسیت زیادی دارد، شاید باید در استفاده از این رنگ، محدودیتهایی قائل شوید.

۷- صورتی: اگر چه خیلی ها این رنگ را رنگی دخترانه می دانند، اما صورتی، حس آرامش بخشی را به کودکانی از هر دو جنس منتقل می کند. کودکان در محیطی صورتی رشد بیشتری دارند پس سعی کنید که از رنگ صورتی در وسایل و دکور اتاق کودکتان استفاده کنید؛ به ویژه با پس زمینه ای به رنگ خنثی

۸- رنگهای گرم: رنگهای گرم در اکثر افراد، الهام بخش شادی و راحتی هستند. درعین حال این رنگها می توانند سبب شوند تا افراد جوان در فضاهای باز و بزرگ، احساس راحتی و خودمانی بیشترین بکنند. البته این بدان معنا نیست که فقط به رنگ های قهوه ای و برنز خود را محدود کنید. این رنگهای زیبا را با رنگهای روشن تر و سایه دار به کار گیرید

۹- رنگ های سرد: برخی از ما رنگهای سرد را با محیط های استریل و بیمارستان گونه، ارتباط می دهیم ولی رنگ های سرد ملایم می توانند تاثیری آرامش بخش برروی کودکان داشته باشند. به علاوه خیلی از این رنگها کمک می کنند تا فضاهای کوچک، کمی بزرگتر به نظر برسند.