سال اول زندگی نوزاد

پس از نه ماه حاملگی و یک زایمان سخت، حالا شما رسما یک مادر هستید. تبریک گفته میشود و ورود شما به پر چالش ترین و جالب ترین سال های عمرتان را مبارک باد. می توانید از بهترین و ماندگارترین لحظات سال اول رشد بچه خود لذت ببرید و با گرفتن تصاویر و ویدیو، این لحظات را ثبت کنید.


اولین لبخند

اولین لبخند نوزاد؟تابحال فکر کردید اولین لبخند نوزاد به چه کسی فکر می کند،و خوابیدن مثل یک بچه به معنی بیدار شدن مکرر در طول شب می باشد. دقیقا هنگامی  که خسته هستید  و قرار است از بی خوابی و خستگی کنترل خود را از دست بدهید، متوجه شدید  که بچه شما نیز یک فرد منحصر به فرد می باشد. بچه ها در حدود 2 ماهگی  لبخند می زنند و صداهایی از خود در می آورند که شما را به وجد در می آورد. حتی هنگامی  در اتاق حرکت می کنید، بچه 2 ماهه با چشمانش شما را دنبال کرده و  می توانید ادعا کنید که صورت شما را شناسایی کرده  و از دیدن شما لذت می برد و خوشحال شده است.

 


 

سن اولین خنده نوزاد

اولین خنده نوزاد در چند ماهگی می باشد؟ بچه در سن 4 ماهگی شروع به خندیدن معنی دار کرده است. نیز  توان گذاشتن انگشت و مشت خود در دهان را پیدا کرده  و از اینرو شروع به مکیدن انگشت شست یا مشت دست خود می کند، که این  رفتاری باعث  آرام شدنش می شود. همچنین تکامل عصبی بچه بهتر شده  و حرکات تکانشی و غیر ارادی دست و پاها از بین رفته است . خنده های وی مسری بوده و شما را نیز به خنده و خوشحالی وادار می کند و به یک بچه خنده روی 4 ماهه تبدیل می شوید.


خوابیدن در کل شب

بچه در 5 الی  6 ماهگی به بلوغ مغزی رسیده  که قادر می شود کل شب را بخوابد. شما دوباره در این زمان به زندگی عادی باز می گردید. به علاوه، یک برنامه چرت روزانه منظم برای بچه ترتیب داده. حالا وقت استراحت شما می رسد.

 


 

اولین نشستن نوزاد

عمودی نشستن بچه در سن 6 ماهگی شروع میشود . حالا دیگر نگاه کردن به سقف در حالت طاقباز تموم می شود  و بچه باید عمودی بنشسته  و چشم انداز جهان و اشیاء را بهتر برایش دیده شود . هماهنگی دست، چشم و  دهان به بچه امکان یادگیری در مورد اشیا را از طریق لمس و گذاشتن در دهان می دهد.


اولین  سینه خیز رفتن نوزاد

در طی 4 تا 6 هفته بعد از نشستن بچه، به هر جایی سینه خیز می رود. میل به خزیدن بچه زیاد شده، اما یک چالش روانی برای بچه ها بوجود می آید. عیبی ندارد که من از تو دور بشم و کمی سینه خیز بروم، ولی هرگز تو نباید از من دور شوی زیرا دچار اضطراب جدایی می شوند. حتما واجب نمی باشد  که بچه چهار دست و پا بخزد، برخی از نوزادان  روی شکم و سینه می خزند. ایمنی بچه در این زمان بسیار مهم بوده است. بچه ها در این زمان بیش از حد در یافتن اشیای گم شده و مدفون شده در زیر مبل و فرش و وسایل دیگر خبره میشود.

 


 

اولین بای بای کردن نوزاد

یاد گرفتن زبان یکی از عناصر حیاتی و مهم  دوره تکاملی نوزاد می باشد. اداهای تصادفی و صداهای نامفهوم به تدریج و طی تکرار به صداهای معنادار تبدیل شده است. بسیاری از صداهای نوزاد  بی معنی بوده اما به تدریج معنی پیدا کرده  مثلا ماماما کردن های نوزاد  به تدریج به مامان تبدیل می شود یا بابابا کردن ها به بابا تبدیل می گردد. به همین روش تکان دادن دست ها به یک عادت خداحافظی در زمان ترک والدین تبدیل می گردد که حدود 6-7 ماهگی ظاهر می شوند.


با دست غذا خوردن نوزاد

با دست غذا خوردن نوزاد

بچه در چند کاهگی قادر است با دستش غذا بخورد؟ در  9 ماهگی بیشتر نوزادن می توانند کوچکترین اشیا را با دست برداند و فورا در دهان خود قرار دهند. باید مواظب ایمنی بچه باشید. هرچند این توانایی برداشتن اشیا راهی است برای تکامل عصبی بچه و آمادگی یادگرفتن جویدن غذا باشد. هرچند در اوایل قوه جاذبه به توان بچه چربیده و مقداری از غذا می ریزد اما از دید بچه کاری  بسیار حیرت آور است و برای تجربه خودش هم کمی به نیروی جاذبه کمک می کند.