یادگیری مراقبت از نوزاد جدید برای والدین

هنگامی که یک کودک تازه متولد میشود و  شادی را به هدیه می دهد، به همان مقدار مسئولیت برای شما ایجاد میکند، والدین جدید بصورت معمول در  هنگام مراقبت از  کودک خود دچار تنش های پر از ضد و نقیضی می شوند که شامل مشکلاتی مثل کمبود خواب، تسکین کودک و تغذیه می باشد، برای تغییرات شدید در  زندگی خود آماده باشید و به این نکته توجه کنید  که اولین خنده های کودک  شما باعث مسئولیت هایی می شود که به زحمتش می ارزد.

مراقبت از نوزاد

مهمترین و اساسی ترین نکات برای مراقبت از نوزاد چیست؟؟

یادگیری مراقبت از نوزاد

1. چطور نوزاد را نگه داریم:

هنگامی نوزاد به ما تحویل میدهند، اغلب  نمیدانیم که چطور  نوزاد را نگه داریم برای پدر و مادرهای جدید و بسیار مهم می باشد که آن ها را با دقت کنترل کنند.

گردن کودک خیلی ظریف می باشد و هنگامی که نوزاد را بلند می کنید باید دست تان را زیر سر او بزارید، و از آنجایی که نوزاد قادر نیست از خود به تنهایی حمایت کند، وظیفه شما ست که مطمئن شوید همیشه کودک را راست نگه دارید.

2.  مراقب از بند ناف نوزاد :

در زمان بارداری، غذا و اکسیژن از طریق بند ناف به بدن جنین منتقل می شود، اما بعد از زایمان این بند ناف با گیره ای مسدود شده و ارتباط جنین با بدن مادر جدا می شود و بند ناف به شکل پوست سیاه و خشکی ظاهر میشود.

وجود بند ناف در ابتدای تولد به این علت که عصبی به آن وصل نیست به نوزاد شما  آسیبی وارد نمیکند. اما باید از این بند ناف مراقبت کرد و آن را تمیز و خشک نگه داشت تا دچار عفونت  نشود، اگر تا افتادن بند ناف قرمزی یا ترشح موادی را دیدید، به پزشک مراجعه کنید.

نوزاد را زیاد حمام نکنید تا این قسمت از پوست، کاملاً بهبود یابد و زایده بند ناف کاملاً از بین رود. روند بهبودی بند ناف در کودکان متغیر بوده، و معمولا تا دو هفته زمان می برد.

3. قنداق کردن نوزاد

درست و صحیح قنداق کردن نوزاد در آرام نگه داشتن آن خیلی مهم است .در ابتدا ملافه را به شکل الماس تا کرده، گوشه بالا را تا کنید و کودک را روی ملافه قرار دهید، یک طرف ملحفه را به طرف سینه کودک بکشید تا به زیر بغل او برسد.

بعد  قسمت پایین ملافه را گرفته، آن را روی پاهایش قرار دهید و بر پشت شانه های کودک بگذارید، در مرحله بعدی قسمت باقی مانده ملحفه را روی سینه کودک کشیده و آن را در زیر نوزاد بگذارید، یک قسمت به درستی پیچیده شده و کودک را نزدیک سینه خود نگه دارید، از آنجا که کودک به اندازه کافی راحت است، زودتر به خواب می رود.

4.شیر دادن به کودک:

شیردادن از سینه بسیار مهم می باشد، به ویژه در چند روز اول، که می تواند مانعی برای مادر و گاهی هم برای کودک باشد، از آنجا که شیر تنها و مهمترین منبع تغذیه نوزاد در اولین روزهای زندگیش است، حتما در مورد  تکنیک شیردهی اطلاعات جمع آوری کنید.

شاید به همان سادگی که  به نظر میرید، گاهی اوقات هم می تواند پیچیده باشد، مادران جدید ممکن است که با مشکلات زیادی مثل لچ ضعیف، شیر کم، تقاضای بیش از حد و  دچار عفونت های سینه شوید.

برای شیردهی  انواع حالتهای بغل کردن وجود دارند که شما می توانید از آنها برای شیردهی صحیح استفاده کنید و باید هر کدام از آنها  که برای شما و نوزاد مناسب تر باشد.

اگر یک نوزاد خواب آلود دارید که به هنگام مکیدن به خواب می رود،فقط پاهای کودک را در طول مواقع شیردهی برای بیدار نگه داشتن آن ها غلغلک داده، با انجام این کار میتوانید از شکم خالی خواب رفتن نوزادتان جلوگیری کنید .

5. آروغ نوزاد:

آروغ زدن نوزاد به خصوص در چند ماه اول امری مهم می باشد، یک کودک راحت می تواند خوب غذا بخورد و خوب بخوابد که آروغ زده باشد، برای آروغ زدن نوزاد، آن ها را روی سینه خود بگذارید، بگونه ای که چانه شان بر روی شانه شما قرار گرفته باشد.

از سر و شانه نوزاد را کنترل کنید، سپس به آرامی کمر نوزاد را بمالید و نوازش کنید تا آروغ بزنند.

روش دیگر برای آروغ زدن نوزاد این گونه می باشد، که نوزاد را روی پایتان رو به پایین نگه دارید، در حالی که نوزاد روی پاهایتان دراز کشیده است، چانه و فک نوزاد را با دستان خود نگه داشته و مطمئن شوید که کمی بالاتر از سرش قراردارد، به طوری که خون به سمت سر حرکت کرده، سپس به آرامی کمر او را بمالید و یا به آرامی نوازش کنید تا آروغش را بزند.