رشد و تکامل بچه در شش ماهگی

بچه ها بین 6 تا 8 ماهگی می آموزند که مستقل بنشینند. بدست آوردن  این مهارت یک پیروزی بزرگ از دید نوزاد است. می تواند در وضعیت نشسته بماند و افق خود از جهان را گسترش دهد، کاری که در حالت دراز کش قادر نبود انجام دهد. همچنین نشستن باعث می شود که هر دو دست نوزاد  آزاد شود و دنیا را بهتر تجربه کند. در این هنگام  هر چیز دستگیری زود هنگام  در دستان بچه شما قرار می گیرد. ایمنی بچه در این سن  از اهمیت بالایی برخوردار است. هر شی کوچکی می تواند یک ریسک بالقوه برای خفگی بچه شود. اشیای ریز و تیز و داغ باید در این سن از دسترس بچه دور باشند.

 


 

رشد و تکامل بچه در سن هفت ماهگی

بین 7 تا 9 ماهگی کودکان مهارت های حرکتی ظریف زیادی را یاد گرفته اند. گرفتن دو دستی لوازم  به تدریج به گرفتن ظریف با یک دست مبدل می شود و قادر است با انگشت شست و اشاره اشیا را در دست بگیرد. متاسفانه در این سن میل به گذاشتن اشیای کوچک در دهان فوق العاده زیاد میشود، بنابراین باید اقدامات ایمنی را رعایت کنید. بهتر است روی دست و پای خود ایستاده و مثل  بچه چهار دست و پا راه بروید و دنیا را از دید او نگاه کنید و اشیای خطرناک را از دسترس بچه دور نگه دارید.


رشد و تکامل بچه در سن هشت ماهگی

بسیاری از کودکان 8 ماهه ایستادن را می آموزند. حالا وقت آن رسیده که نرده کنار تخت کودک  را بالا کشیده، هر چیزی که ممکن است بچه زیر پایش قرار داده و بالا برود را دور کرده تا از سقوط و افتادن بچه از گهواره یا از روی اشیا جلوگیری کرده باشید. به علاوه، قرار دادن گهواره یا صندلی بچه در نزدیکی مبلمان باعث می شود که بچه دنیای زیر مبل را پیدا کرده و اشیای کوچکی که زیر مبل و راحتی لغزیده است را گاز بگیرد و احتمال خفگی بوجود می آید.

 


 

رشد و تکامل بچه در سن نه ماهگی

در سن 9 ماهگی تعداد زیادیاز بچه ها از اکتشاف صورت پدر و مادر خود لذت می برند و از انگشت اشاره خود برای کشف چشم، گونه، دماغ و دهان پدر و مادر استفاده می کنند و مهارت های حرکتی دستان خود را تقویت می کنند. همچنین بسیاری از بچه ها با کف دست به صورت والدین سیلی زده  و لذت می برند. همچنین از برداشتن اشیای داخل یک محفظه بزرگ کیف و لذت می بردند. استفاده از یک سبد پر از اسباب بازی های درشت می تواند به آنها مهارت های ابعاد و سایز را آموزش دهد. همچنین کوبیدن اشیا به همدیگر برای بچه ها این سن لذت زیادی بوجود می آورد.


رشد و تکامل بچه در سن ده ماهگی

یکی از تکامل های مهم  سن ده ماهگی نوزاد این است که بچه متقاعد شده بعضی چیزها وجود دارد حتی اگر نتواند آنها را ببیند یا لمس کرده باشد. بچه های کوچکتر ندیدن چیزی را حمل بر نبودن آن می دانند. بچه 10 ماهه متوجه شده که مادر هنوز وجود دارد اگر که او را نبیند یا با او بازی نکرده باشد. این مسئله باعث اضطراب جدایی در بچه شده است. در بچه ممکن است احساس رها شدنبوجود بیاید. بازی قایم موشک می تواند به بچه آموزش دهد که مادر و اشیای مهم دوباره بر می گردند و اضطراب جدایی نوزاد را کم میکند.

 


تکامل بچه در یکسال اول

رشد و تکامل بچه در سن یازده ماهگی

در سن یازده ماهگی بچه هر چه بیشتر به زبان آموزی روی می آورد. بچه در این سن به شنیدن گفتگوها، موسیقی و حرکات دست برای تکامل مهارت های زبانی احتیاج دارد. اگر در خانه شما به دو زبان صحبت می کنید، مهم نمی باشد ادامه بدهید اما از کلمات و واژه های هر دو زبان استفاده کرده مانند پسرم این گربه یا کت می باشد. بازی ها، تماشای تلویزیون و رسانه های دیجیتال  جایگزین تجربه انسانی واقعی برای زبان آموزی نیستند. بچه شما بیشتر از هر اسباب بازی شما را دوست دارد و می خواهد با شما سخن بگویید.


رشد و تکامل بچه در یکسال اول

رشد و تکامل بچه ها بسیار وسیع می باشد مثلا بچه عموما راه رفتن مستقل را بین 9 تا 16 ماهگی یاد می آموزند، تفاوت هفت ماهه ای بین بچه ها وجود دارد. مطالعات مختلف نشان داده  که یادگرفتن یک مجموعه از مهارت ها نشانگر ارشدیت و عالی بودن آینده یک بچه نمی باشد. بعضی از بچه ها فعالیت های خاصی را بیشتر دوست داشته و مهارت خاصی را زودتر یاد می گیرند.