از چه هنگامی باید غذا دادن به نوزاد را آغاز کنیم؟

غذاهای صاف و نرم شده از سن 4الی 6 ماهگی آغاز می گردد. این زمان توصیه میشود  برای شروع غذاهای جامد ، که معمولا با پوره برنج مخلوط با شیر مادر یا شیر خشک شروع می گردد. اما این مسئله تنها توسط سن نوزاد تعیین نمی شود، هنگامی غذاهای جامد را شروع کرده که بچه شما بتواند بنشیندیاحداقل با حمایت پشتی، بتواند سرش را بچرخاند و حرکات جویدن را انجام دهد. وی باید مرحله بالا آوردن هر چیز اضافه و غیر مایع را نیز پشت سر بگذارد.


آیا همزمان با شروع غذا شیر مادر یا شیر خشک باید ادامه داشته باشد؟

معمولا با شروع غذاهای جامد کودکان غذای زیادی نمی خورند. بنابراین به غذای جامد به عنوان مکمل تغذیه ای نگاه کرده نه غذای اصلی بچه و شیر خود یا شیر خشک را طبق روال قبلی ادامه بدهید. توجه کنید که شما غذاهای جامد را اغاز کردید نه اینکه رژیم غذایی بچه را تعویض کنید. تغییر رژیم به تدریج و طی روند طبیعی شکل می گیرد.

 


 برای اولین غذای جامد بچه قاعده ای نیست. شروع با یک تک غله یا حبوبات دارای آهن مثل فرنی قادر است شما را  متوجه آلرژی بچه به آش های تهیه شده از حبوبات و غلات کند. می توانید شیر پستان یا شیر خشک را با غذای جامد مخلوط کنید تا هنگامی بچه شما به قوام جدید غذای خود عادت میکند.


خوردن غذاهای جامد  تمرین میخواهد

دادن غذای جامد ممکن است به نظر شما امری طبیعی به نظر آید، اما برای بچه خوردن غذا با قاشق یک تجربه کاملا جدید و نو می باشد. تا کنون نوزاد غذای مایع خورده است. پس باید هنگامی غذا به بچه بدهید تا با قاشق تمرین کرده و به غذای جامد در دهانش عادت کند. بنابراین انتظار این را نداشته باشید که از ابتدا کل قاشق غذا را یکجا ببلعد و خوب غذا رابجود. تلاش کنید که با مقدارکم شروع کرده و اجازه دهید که خوردن غذای جامد را تجربه کرده باشد

 


 

میوه ها و سبزیجات را به تدریج به نوزاد دهید

می توانید در هر بار یکی از میوه ه و سبزی ها  را امتحان کنید و واکنش بچه خود را به ماده غذایی ارزیابی کنید. اگر بچه در ابتدا آن را نخورد، بعدا دوباره تست کنید. اگر فکر می کنید که آلرژی بچه به غذا دارد با پزشک خود مشورت کنید.غذاهای بچه نرم استفاده کنید. آنقدر در قاشق بگذارید که بچه بتواند به راحتی و بدون مشکل بخورد.


از دادن شیر و عسل اکیدا پرهیز کنید

بیشتر متخصصان می گویند باید تا اولین تولد بچه صبر کرده و بعد شیر گاو به بچه بدهید. این بخاطر سخت بودن هضم شیر گاو برای نوزاد می باشد. همچنین نباید به بچه زیر یکسال عسل داد، علت آن وجود ریسک بوتولیسم می باشد زیرا سیستم ایمنی بچه هنوز آنقدر کامل نشده است که بتواند در مقابل بوتولیسم دفاع کند.

شلوغ کاری بچه


 

دادن غذا را متوقف کنید

نوزاد به شما میگویید زمان سیر شدنش را  ممکن است قاشق را پس زده،یا  سرش را بچرخاند، دهانش را محکم فشار دهد، غذایی که در دهانش می گذارید تف کندبیرون ، یا گریه کند. بچه را به خوردن وادار نکنید. بچه ها وقتی گرسنه باشند به راحتی می خورند و هنگامی  سیر شوند دیگر نمی خورند. رعایت این نکات غریزه باعث می گردد  که بچه از واکنش زیاد پرهیز کرده و خاطره و واکنش بدی برای بزرگسالی باقی نماند.


شلوغ کاری بچه هنگام غذا خوردن

بچه اولین بار غذایی را قبول نمیکند  بدین معنا نیست که تا آخر عمرش از آن غذا متنفر میشود. چند روز صبر کرده  و مجددا سعی خود را کنید.  ممکن است در بعضی از بچه ها بیشتر از چند بار تکرار لازم داشته باشد، قبل از اینکه غذای مورد نظر را بخورد. توجه کنید که شما مدل بچه خود می باشید ، بچه ممکن است بیشتر به غذایی علاقمند باشد که شما می خورید و از آن لذت می برید. اما بچه خود را وادار به خوردن هرگز نکنید ، و در مورد تغذیه غذاهای جدید خیلی با اشتیاق عمل نکنید و با صبر و حوصله بچه را به غذاهای مختلف عادت بدهید.