پستانک شیشه ای یا پلاستیکی؟

خود بچه قادر است در مورد انتخاب شیشه شیر یا پستانک مورد علاقه اش به شما کمک کند. نکاتی را باید در زمان انتخاب نوع پستانک در نظر بگیرید: شیشه شیر پلاستیکی سبک تر از شیشه ای می باشد و در مقابل ترک و شکستن مقاوم است. اما مثل شیشه شیر شیشه ای دوام نداشته. در گذشته مادران پستانک شیشه ای استفاده می کردند تا از یک ماده شیمیایی بنام بیسفنول ای  که برای ساخت شیشه پلاستیکی استفاده می شد،دوری کنند.در حال حاضر تمامی شیشه های پلاستیکی که در بازار عرضه میشود، عاری از این موادهستند.


 سر پستانک

بیشتر سرپستانک شیشه ها از سیلیکون یا لاتکس تولید  شده اند و به شکل های گوناگون عرضه می شوند. گاهی اوقات با توجه به ابعاد سوراخ نوک سرشیشه یا سر پستانک، جریان شیر فرق  دارند. می توانید چند مدل را تهیه کرده و تست کرده  که کدامیک بیشتر برای بچه شما مناسب می باشد و بچه شما کدامیک را قبول میکند. سر شیشه یا سر پستانک را باید در فواصل منظم از نظر پوسیدگی یا ترک بررسی کنید. در صورت تغییر رنگ باید عوض شود.

تغذیه کودک با پستانک


 

استریل کردن شیشه شیر قبل از مصرف

شیشه و سر شیشه را در یک ظرف حاوی آب جوش به مدت 6 دقیقه کاملا بجوشانید. بعد از این انجام کار، شیشه و سرشیشه را با یک ماده شوینده و آب داغ شستشو دهید  و  بعد از هر بار استفاده این کار را انجام داده. بهتر است شیشه شیر بچه را با دست بشویید تا با ماشین ظرفشویی، زیرا تحقیقات نشان داده است که بعضی از مواد شیمیایی موجود در ترکیب شیشه پلاستیکی در معرض آب داغ نشت کرده است.


کاربرد  شیشه شیر

به نوزاد خود فقط شیر مادر یا شیر خشک را با شیشه شیر یا پستانک بدهید ،شیر خشک را  طبق دستورالعمل  روی قوطی مخلوط  کنید. اضافه کردن آب زیاد موجب رقیق شدن یا کم شدن مواد مغذی شیر می شود. آب کم هم برای معده و کلیه بچه مناسب نمی باشد.

 


 

روش انتخاب شیر خشک

اکثرا مادران  با شیر خشک هایی شروع می کنند که از شیر گاو تولید می شود. اما می توانید از شیر خشک تهیه شده از سویا یا شیرخشک های هیپوآلرژیک نیز استفاده کنید. اطمینان داشته باشید که شیر خشک انتخابی از نظر ترکیب آهن مقوی باشد. می توانید شیر خشک را به صورت پودر، کنسانتره، آماده مصرف خریداری کنید. در حدود شش ماهگی بچه باید 6 تا 8 اونس در هر بار شیرخشک بخورد.


شیر خشک گرم بهتر  یا سرد؟

به علاقه و توجه و تحمل بچه عکس العمل نشان دهید. بعضی از بچه ها شیر خشک سرد یا دمای اتاق را بهتر می خورند. بعضی از کودکان نیز شیر خشک گرم را ترجیح می دهند که 1الی 2 دقیقه در داخل آب جوش گذاشته شود. هرگز از میکروویو استفاده نکنید. ماکروفر  نقاط داغی بر روی شیشه شیر ایجاد کرده  که دهان بچه را می سوزاند. شیشه شیر را خوب تکان داده و یک قطره پشت دستتان ریخته  و دمای آن را تست کرده . شیر خشک را روی مچ دست تست نکنید زیرا حساسیت آن به دما کمتر می باشد.

 


 

روش نگهداشتن بچه هنگام خوردن شیر

پیش بند بچه را بسته و پارچه ای برای تمیز کردن شیرخشک یا شیر مادر اضافه ای که بچه ممکن است بالا بیاورد، آماده کرده باشید. بچه را بغل کرده یا سرجایش طوری قرار داده باشید که سرش از مابقی بدن بالاتر نرود. شیشه شیر را در دهان بچه گذاشته و تا خوردن شیر وی را نگاه کنید. وقتی بچه شیرش را خورد، حالا زمان زدن آروغ می باشد.


شیشه شیر را در دهان بچه قرار ندهید

وقتی خسته شدید، ممکن است بخواهید که با بالش پستانک را دهان بچه نگه دارید و خودتان چرتی بزنید یا کار دیگری انجام بدهید. اما نگه داشتن پستانک با دست در دهان بچه مزیت های فراوانی دارد. ارتباط بچه و والدین تقویت کرده، شیشه خالی زودتر از دهان بچه خارج شده و نفخ کمتر می گردد. رها کردن شیشه ریسک خفگی و فساد دندان را به همراه دارد. همچنین امکان عفونت گوش بوجود می آورد. بنابراین هنگامی که را برای تغذیه بچه اختصاصی در نظر بگیرید.